Figura ołtarzowa św. Józefa Opiekuna Pracy

Figura Św. Józefa Opiekuna Pracy z młodym Jezusem została ufundowana przez parafian i zamontowana w kościele w środę 16 lutego 2022 roku na głównej ścianie prezbiterium, wyłożonej naturalnym trawertynem. Tłem figury jest promienista gloria wpisana w krzyż, która przypomina o światłości Bożej opromieniającej tych, którzy przebywają w chwale nieba.

To figuralne przedstawienie św. Józefa z Panem Jezusem w swoim wymiarze teologicznym ma podkreślać dwie rzeczywistości: modlitwę i pracę. Choć figura przedstawia św. Józefa, to jednak na pierwszym planie jest osoba Jezusa Chrystusa, którego był opiekunem i wychowawcą. Za wzór twarzy Pana Jezusa posłużył odmłodzony wizerunek twarzy z Całunu Turyńskiego. Głęboka symbolika szat ukazuje Jezusa w białej szacie całodzianej, którą przywdziewali kapłani do składania ofiary Bogu. Modlitewna chusta jest przewieszona na wzór stuły kapłańskiej. Kolor fioletowy szaty św. Józefa, jest symbolem przynależności do rodu królewskiego oraz symbolem tajemnicy i pytań odnośnie sensu życia i śmierci. Brązowa chusta modlitewna oznacza wszystko, co jest związane z egzystencją ziemską – połączona z kolorem zielonym oznaczającym napełnienie Duchem Świętym, mówi o przenikaniu duchowej rzeczywistości do ziemskiej. Chusta modlitewna św.  Józefa jest przewieszona przez jedno ramie na wzór stuły diakona. W ten sposób ukazana została postawa św. Józefa jako sługi dzieł Bożych do których został powołany.

W ręku święty Józef, jako swój atrybut trzyma kątownik ciesielski, symbol rzetelnie wykonywanej pracy w celu utrzymania rodziny a drugą ręką w czułym ojcowskim geście opieki, bezpieczeństwa obejmuje Jezusa, którego wychowywał do samodzielnego życia. Twarz Józefa jest wyrazem kontemplacji Syna Bożego, którego stał się ziemskim opiekunem. Jezus trzyma w dłoniach chleb. Jest to głęboka symbolika: Betlejem – tłm. dom chleba(miejsce narodzin), chleb jako owoc pracy ludzkich rąk, potrzebny do życia i Chrystus, który w Eucharystii jest obecny pod postacią chleba. W ten sposób podkreślony został element modlitwy i pracy. Na konsoli podtrzymującej figurę ołtarzową znajduje się napis „Wola Twoja Panie” nawiązujący do postawy św. Józefa względem powołania jakie Bóg przed nim postawił. Jednocześnie wezwanie to, jest zachętą do zawierzenia swojego życia woli Bożej na wzór św. Józefa.

ADRES

Parafia św. Józefa Opiekuna Pracy
ul. Ogrodowa 3
05-500 Józefosław

KONTO BANKOWE

Bank PKO S.A. Piaseczno
59 1240 6351 1111 0000 4814 4351

SPOWIEDŹ

Sakrament pokuty i pojednania sprawowany jest w niedziele i święta podczas każdej Mszy Świętej a w dni powszednie podczas Mszy Świętej o godz. 8.00 i o godz. 18.00

MSZE ŚWIĘTE

Niedziele: 8.00, 9.30, 11.00, 12.30, 18.00, 20.00;
Dni powszednie: 7.00, 8.00, 18.00;
w sobotę Msza Święta o godz. 18.00 jest z formularza niedzielnego.

KANCELARIA PARAFIALNA

poniedziałek-czwartek w godz. 19.00 – 20.00.
środa w godz. 9.00 – 10.00.

To top